Komunikat dla pacjentów i świadczeniodawców
Po e-zwolnieniu kolej na e-receptę
– Ponad 13 tysięcy e-recept wystawiono od stycznia tego roku do początku maja w województwie świętokrzyskim. Naszym celem jest, by do końca roku wszystkie gabinety lekarskie miały możliwość wystawiania e-recept – poinformował wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński podczas spotkania z dziennikarzami i lekarzami z naszego regionu
Minister dodał, że placówki medyczne nie powinny czekać na ten ostateczny termin wdrożenia systemu.
– Zależy nam na tym, by liczba tych podmiotów, które wystawiają elektroniczne recepty rosła jak najszybciej i na tym, by na terenie województwa świętokrzyskiego, jak i całej Polski, było ich jak najwięcej – podkreślił Janusz Cieszyński.
– W województwie świętokrzyskim e-recepty realizuje 30 podmiotów – poinformowała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – W tej chwili mamy kilka placówek, które przodują w wypisywaniu e-recept. Są to NZOZ „Rodzina” w Ostrowcu Świętokrzyskim, NZOZ „Artimed” w Kielcach i NZOZ „Zdrowie” w Opatowie.
Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że e-recepty to kolejne ułatwienie jakie rząd skierował do polskich pacjentów.
– Mamy już elektroniczne zwolnienia lekarskie. To pozwoliło na to, że lekarz ma więcej czasu dla chorego. E – zwolnienie szybciej też dociera do pracodawcy, bez angażowania w to pacjenta – dodała Agata Wojtyszek.
Z kolei senator Krzysztof Słoń podkreślił, że te rozwiązania wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia korzystnie wpływają na funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia i bardzo dobrze są przyjmowane przez pacjentów.
Placówki medyczne na wdrożenie programu, dzięki któremu wystawiane są e-recepty, mają na to czas do końca tego roku. W skali kraju dotychczas wystawionych zostało milion trzysta tysięcy e-recept